Piękne miejsce na mapie Polski - województwo świętokrzyskie

Idealne miejsce na karcie Polski – województwo świętokrzyskie

Warto przeczytać

Województwo świętokrzyskie słynie z wielu zabaw i ciekawostek historycznych. To zajęcie, jakie nie jest tak ciekawe jak własne w Polsce, a pamięta wiele do zaoferowania. Teren, na którym nie spotkamy jeszcze ogromnej ilości turystów pozostaje wciąż nieodkryty.

Perły historii – Kielce, Sandomierz i Opatów.

Odwiedzając województwo świętokrzyskie, nie możemy pominąć stolicy. Kielce to miejscowość o wielkiej historii, w którym krzyżowały się losy Polaków i Żydów. Prawa miejskie dostały w 1364 roku, a przez wieki były własność biskupów krakowskich. Niewątpliwie warto odwiedzić Rynek, trwający od połowy XII wieku. W 1800 roku całkowicie spłonął, a dzisiejsze budynki zostały zbudowane w XIX i XX wieku. Na spacer należy wybrać się na pierwszy deptak, którym stanowi droga Sienkiewicza.

To zajęcie historycznych zabytków, gdzie zabudowa secesyjna przekłada się z obecną. Nad miastem góruje Pałac Biskupów Krakowskich umieszczony na Wzgórzu Katedralnym, dawna rezydencja duchownych, wprowadzona do rejestru zabytków. Budowla jest doskonale zachowanym barokowym budynkiem w Polsce pierwszej części XVII wieku. Położony nieopodal Czerwony Szlak turystyczny zaprowadzi nas do najwyższych znaczeń tego pięknego miasta. Samą z lepszych atrakcji województwa świętokrzyskiego jest oczywiście Sandomierz. Zwany ze powodu na bliskie miejsce „Małym Rzymem”, zlokalizowany jest na siedmiu wzgórzach Wyżyny Sandomierskiej. Zawiera się tutaj aż 120 zabytków, i do najważniejszych należą: Ratusz, Rynek, Brama Opatowska, Synagoga, czy Katedra.

Warto jeszcze zobaczyć piękne kamienice, które powstały obecnie w XV wieku i wybiera je bogactwo architektonicznych detali. Opatów to niepowtarzalne miejsce, pełne budowli z okresów romańskich. Koniecznie należy zobaczyć Rynek z Ratuszem, czy Bramę Warszawską. To szczególna brama miejska, która zachowała się do własnych klimatów. By zobaczyć miasto z tamtej części o zobaczyć podziemia, więc tak zwaną Podziemną Trasę Turystyczną. Szlak ma 400 metrów długości i realizuje przez 40 piwnic, a najniżej położony punkt zawiera się 14 metrów pod ziemią.

Magia podań i legend – Góry Świętokrzyskie

Miłośnicy życia z naturą także się nie zawiodą. Góry Świętokrzyskie są najstarsze w Polsce, najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n. p. m. ). Wspinaczka nie będzie niemożliwa, gdyż góry są stosunkowo niewielkie, a kursy nie chodzą do wymagających. Najpiękniejsze obszary przyrodnicze znajdują się pod kontrolą Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który stanął w 1950 roku.

W jaskini „Raj” i Lipniku odkryto najstarsze ślady życia pracownika w niniejszym kraju, datowane na okres paleolitu. Góry Świętokrzyskie to i miejsce, któremu uroku dodają liczne historie i dania ludowe, kultowe są te o sabatach czarownic. Łysa Góra, drugi pod względem wielkości szczyt (595 m. n. p. m.) to zajęcie obrzędów dawnych Słowian, oddawano tu cześć pogańskim bóstwom.

Szlakiem pałaców i zamków – Kurozwęki, Krzyżotopór, Oblęgork

Kurozwęki to zajęcie, jakie nas zaskoczy. Możemy tu podziwiać nie tylko pałac z lochami i labiryntami, a również największą hodowlę bizonów amerykańskich. Zaistniał w XIV wieku jako obiekt o charakterze obronnym. Stanowi obecne niepowtarzalny z najstarszych, murowanych domów w Polsce. Pałac jest prosty dla zwiedzających dodatkowo ważna go zwiedzać z przewodnikiem. W Oblęgorku zawiera się rezydencja, w której występował Henryk Sienkiewicz.

Obecnie została zmieniona w muzeum poświęcone polskiemu Nobliście. Pierwsze informacji o tym tle pojawiły się obecnie w XVI wieku. Budowa zamku Krzyżotopór w Ujeździe zaczęła się w 1620 roku, a skończyła w 1644, stanowiła wtedy piękna warownia otoczona bastionami, najpopularniejsza w Europie do momentu powstania Wersalu. Do dzisiaj zachowały się mury oraz niektóre sklepienia, a obiekt wciąż zachwyca swoim rozmachem.

Województwo świętokrzyskie wyróżnia cały wachlarz atrakcji turystycznych. Zachwyca nie tylko historycznym bogactwem, a też pięknem przyrody.

Piękne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments