W jaki sposób wycenia się spółki?

W jaki twórz podaje się spółki?

Polecane i promocje Polecne i promocje Poradnik Prasóweczki Promocja i Reklama

Każda firma ma pewną wartość. Aby ją uznać, przeprowadza się profesjonalne wyceny.

Czym stanowi wycena spółki?

Wycena spółki, szerzej wycena przedsiębiorstwa, jest procesem chorującym na końcu przeznaczenie jego wartości przedstawionej w głowach pieniężnych.

W rejonie finansów wyceny spółki są działaniem, które stanowi ocenić wartość składników majątkowych przedsiębiorstwa. Wówczas pod uwagę można użyć również jego papiery wartościowe, znaki handlowe, patenty a inne wartości niematerialne i prawne.

Dlaczego pokazuje się wycenę spółek?

Najczęściej wyceny spółek wykonywane są na potrzeby:

zakupu i sprzedaży spółki,
oceny zdolności kredytowej,
postępowania układowego, upadłościowego oraz likwidacyjnego,
postępowania podatkowego,
fuzji i przejęć spółki,
podziału firmy.
W jaki twórz produkuje się wycenę spółek?

Aby ocenić wartość spółki, bierze się odpowiednią metodę wyceny i pod uwagę angażuje się szereg czynników. Wśród najpopularniejszych metod wyceny spółek znajdują się:

wycena metodami majątkowymi,
wycena metodami dochodowymi,
wycena metodami porównawczymi.

Każda z powyższych metod posiada własną specyfikę, stąd też dobierana jest w zależności od typu spółki a od celu przeprowadzenia wyceny.

Wycena metodami majątkowymi

Robione są metodami księgową, odtworzeniową oraz likwidacyjną. Powszechnie wykorzystywana przy rozstrzyganiu sportów sądowych.

Wycena metodami dochodowymi

To między innymi metody zdyskontowanych przepływów pieniężnych (DCF), zdyskontowanych przychodów i dywidend, a jeszcze wyceny niekonwencjonalne, na dowód skorygowanej wartości bieżącej lub na podstawie zysku rezydualnego. Kojarzone są często jako metody uwiarygadniające przy innych metodach wyceny.

Wycena metodami porównawczymi

To strategii, które powadzone są przy wycenach analityków giełdowych, w bankowości, przy fuzjach i przejęciach. To przykładowo metoda mnożników rynkowych transakcji porównywalnych.

Kto wykorzystuje się prowadzeniem wyceny spółek?

Dzisiaj wyceny spółek wykonywane są przez nowe firmy, w niniejszym raczej przez firmy konsultingowe świadczące różnorodne usługi dla biznesu, takie jak m.in. doradztwo podatkowe, zarządzanie procesami, audyty.

W jaki sposób wycenia się spółki?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments